Latvijas personāla vadības standarti, Pētījumi 2019

#pētījumi
Apr 4, 2023
Vēl pirms pasauli pārņēma pandēmija, ERDA vērsās pie dažādu nozaru lielākajiem uzņēmumiem Latvijā, lai gūtu padziļinātu ieskatu tādos ar cilvēkresursu vadību nozīmīgos aspektos kā personāla vadības komandas ieņemtā loma organizācijās Latvijā, mērķu uzstādīšana un mērījumu veikšana praksē, tehnoloģiju izmantošana, kā arī citos aktuālākajos izaicinājumos un tendencēs, ar kurām ikdienā sastopas cilvēkresursu vadītāji.

Galvenie secinājumi

Nepietiekama iesaiste biznesa lēmumu pieņemšanā

Piektā daļa Latvijas darba devēju (20%) personāla vadības departamentam uztic tikai un vienīgi ar cilvēkresursu vadību saistītus pienākumus, nekādā veidā neiesaistot biznesa lēmumu pieņemšanā. Retos gadījumos (tikai 8%) darba devēji personāla vadītājus ir iekļāvuši arī valdē. Valdes sēdēs tiek apspriesti arī tādi temati kā atalgojums, organizācijas kultūra, misija, dažādība, talantu vadība – temati, kas vistiešākajā veidā ietekmē uzņēmuma cilvēkresursus un viņu labbūtību. Pieredzējis personāldaļas speciālists, kurš pazīst savu personālu, varētu pārstāvēt un piedāvāt visatbilstošākos risinājumus, balstoties tieši uz šī uzņēmuma darbinieku specifiskajām vajadzībām, vienlaikus neaizmirstot arī par biznesa plāniem. Tomēr šī resursa potenciāls netiek pilnībā izmantots.

Personāla vadības speciālistu loma Latvijas uzņēmumos neatspoguļo reālo cilvēkresursu nozīmi uzņēmumā un biznesa attīstībā

Nepietiekams budžets 

83% gadījumos Latvijas darba devēji ir atsevišķi nodalījuši un atvēlējuši budžetu cilvēkresursu vadības vajadzībām, tomēr, aptuveni 53% aptaujāto darba devēju arī atzīst, ka izjūt līdzekļu trūkumu, it īpaši tirdzniecības nozarē, kurā pat 80% darba devēju ziņoja par nepietiekamu finansējumu cilvēkresursu vajadzībām. Augstākais norādītais atvēlētais personālvadības budžets sasniedz 5% no apgrozījuma.

Gandrīz puse no uzņēmumiem personālvadībai atvēlē mazāk kā 1% no uzņēmuma apgrozījuma

Tehnoloģiju izmantošana 

Starp aptaujātajiem darba devējiem tikai 41% izmanto tehnoloģiskos rīkus HR procesos

Latvijā novērojams zems tehnoloģiju lietojums cilvēkresursu vadības procesos - tikai 41% no aptaujātajiem darba devējiem izmanto vismaz vienu tehnoloģisko rīku personāla vadības procesu atvieglošanai. Tā kā vidēji Latvijā uz katriem 100 darbiniekiem tiek nodarbināti tikai 0.85 pilna laika personāla speciālisti, moderna tehnoloģiju ieviešana var būt izšķiroša procesu sekmēšanā un efektivizēšanā, sākot ar atlasi un uzņemšanu un beidzot ar atbrīvošanu.

Bieži vien nepietiekams budžets, novecojušas sistēmas, datu analītikas prasmju un mūsdienīgu tehnoloģisko risinājumu trūkums atlases speciālistiem traucē tikt galā ar aktuālākajiem izaicinājumiem darba devēju vidū - darbinieku iesaistes un motivācijas veicināšanu, jauno darbinieku piesaisti, esošo darbinieku noturēšanu. Lai vairāk lasītu par šiem un vēl citiem aspektiem, kas ietekmē personāla vadības procesus uzņēmumā, un uzzinātu, kā tos uzlabot, lejuplādē pilno pētījumu.

Lejupielādēt šo failu
Ak vai! Iesniedzot veidlapu, kaut kas nogāja greizi.

Citi noderīgi resursi

Citi noderīgi

Izmantotā literatūra:

Padari savu uzņēmumu

vēl labāku!

Izveidosim jūsu

bizness vēl labāk!

Atstāj mums savus kontaktus un mēs ar Tevi sazināsimies!
Paldies, jūsu pieprasījums ir saņemts! Mēs parasti atbildam 1 darba dienas laikā.
Ak vai! Iesniedzot veidlapu, kaut kas nogāja greizi.