Pieeja Latvijas eksporta uzņēmumu darbinieku attīstībai, Pētījums 2020

#pētījumi
Apr 4, 2023
Darbinieku prasmju plaisai turpinot pieaugt, ERDA vērsās pie 50 Latvijas eksporta uzņēmumiem, lai analizētu to pieeju darbinieku attīstībai. Tika apkopoti vērtīgi secinājumi un labās prakses piemēri, kas var palīdzēt dažādiem uzņēmumiem izvērtēt savu pašreizējo pieeju darbinieku attīstībai.

Vispārējs ieskats

Kvalifikācijas paaugstināšanai un darbinieku pārkvalificēšanai trūkst atbalsta

Tika noskaidrots, ka 94% Latvijas eksporta uzņēmumu nodrošina apmācību iespējas saviem darbiniekiem. Tomēr kopējā situācija Latvijā nav tik spīdoša, jo 

tikai 36% no visiem darba devējiem ir atsevišķs budžets, kas atvēlēts darbinieku pārkvalifikācijai un kvalifikācijas paaugstināšanai.

Latvijas eksporta uzņēmumos nodrošinātās apmācības

Eksporta uzņēmumiem tika lūgts dalīties, kādas prasmes viņu darbinieki attīstījuši pēdējo pāris gadu laikā. Tika atklāts, ka investīcijas tā saucamajās “soft skills” bija populārākas nekā investīcijas finanšu pratībā vai pat digitālajās prasmēs. Piemēram, tika noskaidrots, ka 68% darba devēju bija ieguldījuši līdzekļus tādu sociālo prasmju attīstīšanā kā sadarbība un mentorings, salīdzinājumā ar 44% darba devēju, kuri ieguldīja darbinieku datora lietošanas prasmju attīstīšanā, un tikai 24% bija ieguldījuši finanšu prasmju attīstībā. Pēc darba devēju domām, šobrīd apgūto TOP prasmju aktualitāte tuvāko gadu laikā nekur nepazudīs.

TOP 5 nodrošināto apmācību veidi
1) Sociālās prasmes
2) Cilvēku vadība
3) Klientu apkalpošana
4) Komunikācijas prasmes
5) Programmatūru specifikas

Faktori, kas izskaidro eksporta uzņēmumu pašreizējās prasmju vajadzības:
1) Apmācību pieejamība
2) Klientu apkalpošana kā pakalpojumu nozares galvenais balsts
3) Nesenie absolventi, kuriem ir spēcīgas tehniskās, bet vājas sociālās prasmes
4) Digitālās un angļu valodas pamatzināšanas kā priekšnoteikums biroja darbiniekiem

Galvenais secinājums

Kopumā Latvijas eksporta uzņēmumu darbinieki ir motivēti mācīties, taču kā galvenie šķēršļi tika minēti laika trūkums un grūtības apvienot mācības ar ikdienas darba pienākumiem. Vairumā gadījumu darba devēju atbalsts var būt izšķirošs darbinieku panākumiem. Piemēram, pat ja kursu organizēšana tiešsaistē darba devējiem sagādā grūtības, tas varētu būt vienīgais veids, kā kādam darbiniekam gūt labumu no iespējas izvēlēties piemērotāko laiku un vietu studijām.

Lai iegūtu plašāku ieskatu par to, kā uzņēmumā definēt nepieciešamo apmācību vajadzības vai kā uzņēmumi varētu vairāk atbalstīt darbinieku attīstību, lejupielādē pilno pētījumu.

Lejupielādēt šo failu
Ak vai! Iesniedzot veidlapu, kaut kas nogāja greizi.

Citi noderīgi resursi

Citi noderīgi

Izmantotā literatūra:

Padari savu uzņēmumu

vēl labāku!

Izveidosim jūsu

bizness vēl labāk!

Atstāj mums savus kontaktus un mēs ar Tevi sazināsimies!
Paldies, jūsu pieprasījums ir saņemts! Mēs parasti atbildam 1 darba dienas laikā.
Ak vai! Iesniedzot veidlapu, kaut kas nogāja greizi.